Покрай празниците мнозина са решили да отбележат Коледа и Нова година в някоя от близките страни. Пътуването с автомобил извън България обаче се нуждае от подготовка.
Излишно е да споменаваме, че най-важното е колата да е напълно изправна за дългия преход. Ако тук пътната помощ е солена, в някои от съседните държави буквално може да Ви развали ваканцията, ако се наложи да я ползвате.
При всички случаи имайте изрядна полица на застраховката “Гражданска отговорност”. Ако почивката е в страна от Европейския съюз – нещата са по-лесни, защото сключената в България полица е валидна при същите условия и в тези държави. По-сложно е, ако се налага да шофирате извън ЕС. Тогава се налага да се сдобиете със Зелена карта: Албания, Босна и Херцеговина, Русия, Македония, Израел, Молдова, Мароко, Тунис, Турция, Черна гора, Украйна, Беларус и Иран са част от тази система. Някои държави не са в Евросъюза, но пък за тях не се нуждаете от Зелена карта (например, Сърбия и Швейцария), което допълнително Ви улеснява. Косово не признава нито Зелената карта, нито застраховките на ЕС, затова за тази страна Ви трябва местна полица. Можете да я сключите на контролно-пропусквателния пункт.
Важно е да имате и актуална карта на маршрута – било то в книжен или електронен вариант. Отиването от точка А до точка Б не винаги е толкова лесно, ако не сте наясно по кои пътища ще минете.
За последното имайте и “едно наум”. Много от магистралите около нас са платени. За други пък се налага ползването на винетните стикери, които познаваме и от българските пътища. Предвидете и разходи за пътни такси (в сайтовете ги има), при възможност се подгответе предварително със сумите, за да няма изненади.
По аутобаните често освен максимална има и минимална разрешена скорост. Отчетете и този факт, за да не ви глобят, защото санкциите зя бавно каране не са никак малки.
Пак в този дух обръщайте повече внимание на пешеходците. Винаги ги пропускайте на зебра, особено ако вече са стъпили на платното. Стилът на каране от родните пътища в съседни страни не води до нищо друго, освен до глоби, и то сериозни.
Внимавайте и къде паркирате. Местните полицаи обикновено дебнат не само за неправилно спиране, а и на паркиране, затрудняващо трафика, например. Следете да не застъпвате 2 парко-места. И на всяка цена не спирайте на място за инвалиди!
Затъмнени стъкла и поставен на видимо място антирадар също водят до проблеми и глоби.
Винаги имайте от валутата на съответната страна, ако тя не е част от Европейския съюз. Горивото го плащайте в местни пари, независимо, че почти навсякъде вземат и евро – просто курсът е “убийствен” и твърде неизгоден.
В много страни (най-съществената от тях е Турция) ако карате кола, която не е на ваше име изискват при влизане или спиране от пътна полиция легализирано и преведено пълномощно. Имайте го, защото вместо в ресторанта може да се наложи да изкарате празника в някой полицейски участък.
И така – имате всичко необходимо и знаете къде отивате.
Приятен и лек път, и Весели празници!