Една от нередките причини за катастрофи и то доста често с тежък или фатален изход е заспиването зад волана по време на дълго шофиране. Особено през зимата, когато парното на колата работи с цел да си създадем по-комфортна обстановка за нас и пътниците, по-ранното настъпване на тъмната част от денонощието, в комбинация с дългото и монотонно пътуване съпроводено с натрупващата се умора, са основните фактори за заспиване зад волана.
Един от първите признаци на умора са все по-честите и продължителни прозявки. Други сигнали за умора са тежест в клепачите, учестено мигане, шум в ушите, усещане за тежест в ръцете. Ако не се вземат под внимание тези признаци, много бързо може да се случи най-страшното – кратки периоди на т.нар. сън с отворени очи или кратковременни задрямвания. В тази ситуация водача губи контрол над себе си и над автомобила и особено ако скоростта е по-висока за много кратко време може да се случи непоправимото. В немалко съвременни автомобили вече си има такава екстра против заспиване зад волана, и тя определено работи много добре, но това все още не е толкова разпространено. Продават се разбира се и разни джаджи по магазините за автоаксесуари, къде по-ефективни или пък безполезни, но целта на стаията не са те. Който пътува често и се е сблъсквал с подобен проблем вече е прочел и снабдил с подобна екстра или джаджа. Тук по-скоро ще обърнем внимание на тази част от шофьорите, които по-рядко пътуват на дълъг път и не са се замисляли върху това и съответно не са подготвени.
Първо и много важно е навреме да се обръща внимание на горе описаните признаци на умора и да спрете някъде за кратка почивка на свеж въздух или да използвате някой от следващите трикове:
- употреба на ободряващи (кафе) или енергийни напитки по време на път – този вариант има кратковременно действие и е препоръчително да се използва в последната част от пътя, когато Ви остава немного до края на маршрута;
- разговор със спътниците – това е много сигурен начин да се предпазите от заспиване зад волана, но задължително условие е да имате спътници, а това невинаги е възможно;
- слушане на музика – този метод също е често използван и има достатъчно добър ефект, но при условие че музиката е динамична и се слуша силно, защото колекция от балади пуснати тихичко като фон определено ще имат много бърз обратен ефект;
- простото дъвкане на дъвка или ядене на сухари, бисквити или подобни също помага да не заспите, според някой експерти движението на дъвкателните мускули стимулират кръвообрщението в главата и това стимулира мозъка.
Като най-добър начин да се преборите с умората много специалисти съветват просто да спрете и да подремнете за около 15-20 мин.
А за да не се налага да използвате описаните съвети просто починете много добре преди пътя, сън минимум 8 часа. Защото според изследване на Европейската организация за изследване на съня (ESRS) проведено през 2013 г. с общо 12434 анкетирани, най-честата причина за заспиване зад волана е бил лошия сън предишната вечер (42.5%) и неправилните навици на спане (34,1%). Значително по-малък процент за заспиване зад волана са били неразположение (18.6%) и продължително шофиране (16,2%).