Красивият DeLorean от култовата лента „Завръщане в бъдещето” се оказа един от провалите в автомобилния бизнес в миналия век!
Компанията DeLorean Motor Company фалира преди средата на 80-те години на XX век. Джон Делориън, който минава за една от големите фигури в автомобилния бранш в САЩ, губи над 100 млн. долара при опита си да наложи производство на едноименното возило в Ирландия. В крайна сметка от DeLorean-а остава само спомена и действително култовото присъствие в киното.
Возилото само по себе си е култово – вратите се разтварят подобно на криле, двигателят е 130 „коня”, добавени са огромен брой екстри за обезопасяване на пътниците. Споменатият Джон Делориън кръщава колата на свое име и обявява, че ще я произвежда навсякъде по света, ако правителствата на съответните държави му помогнат в създаването на работни места. В действителност на бял свят излизат едва 9000 екземпляра от този модел и то не всички с добро качество.
Във Великобритания предложението да се създаде производствен комплекс в Северна Ирландия се приема добре както от властта, така и от данъкоплатците. Инвестицията е в размер на 100 млн. долара (сега преизчислени на над 1,5 млрд. долара!) с опцията над 2000 души да започнат работа в първите 5 г. от производството на автомобила. Допълнително обещание на Делориън е част от сделката с всяка кола да се внася директно в бюджета на Северна Ирландия.
Производството започва през 1981 г. и привидно всичко върви много добре. Opel и Renault участват в изработката на двигателя на спортния автомобил, шасито идва от Lotus. Моторът е V6 атмосферен агрегат с директно впръскване, средноразположен. Самата фабрика отваря врати дори по-рано от обявеното и има сериозни договори за продажби в САЩ.
За половин година се наемат 2000 служители, което обаче създава и първите спънки. Липсата на добре обучен персонал води до слизането от поточната линия на коли със сериозни дефекти. Отстраняването на проблемите струва пари и отнема време, а самият DeLorean струва немалко – над 25 000 долара! Така той бързо става непродаваем на американския пазар. Особено в момент, когато точно този клас автомобили започват да се търсят по-малко.
Белфаст е размирно място през 80-те години на миналия век, а бунтовете, гладните стачки и допълнителните политически усложнения прекъсват неведнъж производството, което стряска инвеститорите.
Англичаните обаче искат да решат проблемите с безработицата в тази си провинция и Джон Делориън работи без контрол. Той се възползва от това и държавните инвестиции отиват на съвсем друго място.
Слабите продажби и „източването” на капитал от DeLorean Motor Company бързо фалират фирмата. Великобритания губи чисто 100 млн. долара.
Въпреки това, който се сети за „Завръщане в бъдещето” неминуемо си спомня и за летящата кола. Тя, въпреки незавидната си съдба, има гарантирано място в историята!