Алкохол и автомобил, две несъвместими неща... поне за повечето от нас, но се оказва че колкото и да са строги наказанията за шофиране в нетрезво състояние, винаги е имало и винаги ще има (за съжаление) индивиди, които без да се замислят пият и сядат зад волана. Няма държава в която да е позволено да се шофира в нетрезво състояние, но критерийте навсякъде са различни, от "Абсолютната нула" до 0,8 промила допустимо съдържание на алкохол в кръвта. Съответно и наказанията са различни от неголяма парична глоба, до смърт чрез разстрел в Китай.
Почти във всички страни от Европа допустимото ниво на алкохол в кръвта не бива да надвишава 0,5 промила. Във Великобритания, Лихтенщайн, Люксенбург, Сан Марино се допуска до 0,8 промила. "Абсолютната нула" действа в Чехия, Словакия, Унгария и Румъния. По-рано такава е била и мярката в Хърватия, но под натиска на туристическия бизнес закона е променен и допустимите нива стават до 0,5 промила.
В Русия наскоро промениха закона и нормата е не повече от 0,16 промила, и това толкова ниско ниво е допустимо заради спорните моменти с някой кисело-млечни продукти след употребата на които действително може да се открият слаби нива на алкохол в кръвта.
В Япония действа "сух режим" за водачите, т.е. "абсолютната нула", но интересното там е че наказват и пътниците седнали в колата на пиян водач, като глобата за пълнолетен пасажер може да достигне до немалката сума от 3000 долара.
В Германия глобата за първо нарушение е 500 евро, за второ - 1000, а за трето - 3000 евро. Там ограничението е 0,5 промила, но за водачи със стаж по-малко от 2 години, ненавършили 21 години и шофьори на таксита съдържанието на алкохол в кръвта е недопустимо. Ако е настъпило произшествие при различно от нула съдържание на алкохол винаги наказанието е по-голямо. Който е заловен за повече от един път с алкохол зад волана е задължен за своя сметка да премине тест за пригодност ("идиотен-тест") стойността е 500 евро. Според резултатите от теста шофьора може да загуби правата си или да бъде изпратен на опреснителни курсове, които струват още 300 евро.
В Украйна допустимите нива са до 0,2 промила, глобата е от 260 до 425 долара. За повторно нарушение водача го грози лишение от свобода до три години и пожизнено отнемане на шофьорската книжка.
Най-солената глоба в Европа за шофиране в нетрезво състояние е във Великобритания и е около 7200 евро.
Любопитното във Франция, където нормата е до 0,8 промила е, че шофьорите са длъжни да имат в колата си комплект за проверка на съдържанието на алкохол в кръвта, липсата на такъв се наказва сериозно.
В Китай шофирането в нетрезво състояние се определя като углавно престъпление и се наказва с големи парични глоби и затвор, ако пък пиян шофьор е участник в ПТП с пострадали, то него го грози дори и смърт чрез разстрел.
За арабските страни няма да говорим, там се наказва самата употребата на алкохол без значение къде, как и от кого.