Поддръжката на автомобила не е лесна работа. Да си купим кола е първото, но е и последно нещо, за което трябва да помислим. След това следват многобройни дейности, с които е добре да се занимаем, за да използваме колата колкото се може по-дълго време.
Изборът на надеждни тягови батерии, също както и тяхната навременна инспекция/подмяна стои в същината на добре работещите автомобили. Тягови или стандартни - важно е да се уверите в тяхното високо качество. Открийте го в Макскар.
С какво са по-различни тяговите акумулатори от стандартните
Преди да се впуснете в проучване на наличните на пазара тягови акумулатори, сверете часовниците си и се осведомете за техните специфики. Те са следните:
-
Стартерните батерии отдават мощност за кратко време, докато тяговите осигуряват непрекъснато захранване;
-
Тяговите се отличават с умерена мощност, а стартерните с кратковременна;
-
Тяговите батерии имат оловни плочи, които са по-дебели, а стартерните са съставени от тънки.
На първо четене това са основните разлики между стартерни и тягови акумулатори. Кое е по-доброто решение? Може би второто.
Къде намират приложение
Понятия като ампери, напрежение и AH се отнасят изключително към избора на тягови
или стартерни акумулатори, като ако Ви е нужно захранващо напрежение, различно от стандартното, можете да свържете два на брой в установената последователност. Това е присъщо за тежкотоварни автомобили, а не толкова за леките коли.
Характерно за съвременните тягови акумулатори е, че те не могат да се използват като консуматори, които са присъщи с по-високата консумация на ток в началото. Намират чудесно приложение при:
-
Хибридни автомобили;
-
Електрокари;
-
Транспортни средства, които се задвижват от електрическа енергия.
Какво трябва да знаете при тяхната експлоатация
Всяко една авточаст върви с наръчник за употреба. За да запазите живота й за по-дълго време, е нужно да спазите следните някои правила, които ще Ви гарантират добрата работа на Вашия акумулатор:
-
Съхранявайте го в сухи помещения;
-
Транспортирайте го в закрити превозни средства;
-
Не подреждайте тягови батерии една върху друга;
-
Периодични отчитайте някои параметри (амперчаса, волта, температура на електролита и др.);
-
Използвайте подходящо устройство за зареждане.
Как се осъществява монтажа
Съвсем не е трудно да монтирате сами акумулатор, но преди това е задължително да се сдобиете със зарядно устройство, подходящо за целта. Дозаредете го с ток за няколко часа, в случай, че е доставен зареден с електролит. Уверете се, че винтовите връзки имат добра проводимост и са щателно почистени. Работната температура трябва да е до + 40 градуса.