Гледката е позната от синия екран. Няма кофи и маркучи - западняците си мият автомобилите до блясък с кърпа и спрей. Без джапанки, къси панталони, облаци пяна. Изглеждаше почти фантастика, но вече е достъпно и у нас.
Препаратите ги има или в интернет-магазините или в търговската мрежа. Те са за безводно почистване на колите. Популярен е Klin King, но има различни – според предпочитанията. Цялият автомобил подлежи на безводно почистване. Съществуват "химии" за седалките (дори и при кожен салон) и/или текстилните части.
Добре е да се работи при плюсови температури, което обаче не е ограничение, защото и „нормалното” миене не може да се осъществи с лед. Обаче в спецификациите на препаратите има гаранции, че сработват при температури 0... – 30 ºС. Това е добре да се знае, защото в по-люта зима определено е алтернатива за добре изглеждащо возило.
Необходими и 2 микрофибърни кърпи и съответния препарат. Едната е за отстраняване на мръсотията. Другата - за подсушаване и полиране.
Различните спрейове оставят след себе си нелош аромат. Може да се избира какъв – плодов или неутрален. Дерматолозите не са открили алергия от тях или други проблеми.
Реално за едно основно измиване отива около четвърт литър от шампоана, което прави около 10 – 15 лв. на „сеанс” за поддръжка на автомобила.
Затова ще отбележим и цената – ориентировъчно. Вариантите са течни препарати или спрей с цена от 15 до 40 долара. Ако се разровите в българските интернет-магазини цената е доста по-ниска и се завърта около 20 лв. Не сте длъжни да изразходвате опаковката на 100%. Всичко зависи от мръсотията по автомобила. Избършете десетина секунди сред нанасяне на препарата. Самият факт, че всичко става без вода подсказва, че и "работното място" не се нуждае от хигиенизиране. Както писахме по-горе така отпадат локвите, джапанките и късите панталони. Микрофибърните кърпи са за многократна употреба, защото се изпират, а цената им е около 5 лв.
Безводното миене обаче не е приложимо при по-мръсни коли. Кал и пясък по в големи количества се отстраняват трудно.
Но пък безводната алтернатива си остава актуална – защото се спестява до четвърт тон (!) вода. Освен това стандартното миене също се нуждае от шампоан, който се примесва водата и причинява двойна вреда на природата – от една страна разход на ресурс, от друга – изхвърляне на опасни вещества в реките от почистващите препарати. Така не тровим природата през канализацията с "химията" от пяната.
В състава на препаратите за безводно почистване няма вещества, които да разтварят емайла или боята на колата. Няма вариант и да я наранят. Производителите се хвалят, че дори можете да предпазите возилото от UV-лъчите. А редовното прилагане на безводните почистващи препарати предпазва колите за доста време от прах и драскотини.
Можете да действате без ръкавици. Кожата на ръцете не се изсушава и дразни.